Sposoby rozliczania zleceń dla firm IT – Fixed Price i Time & Material

Autor: Rafal Marguzewicz
Opublikowany:
Kategorie: Metodyki
Tagi:


it concept Jeżeli zamierzasz korzystać z usług firmy programistycznej, koniecznie zastanów się nad sposobem rozliczenia za zlecone zadania. Zdecydowana większość projektów IT ma większy budżet oraz dysponuje większą ilością czasu, niż pierwotnie ustalano w założeniach.
Obecnie dużą popularnością cieszą się dwie metody: Fixed Price i Time & Material. O tym, czym się charakteryzują, i która z nich okaże się najlepsza w Twojej sytuacji, przeczytasz poniżej.

Fixed Price, czyli cała usługa płatna z góry

Część przedsiębiorców, którzy współpracują z firmami z branży IT, decydują się z góry zapłacić za wykonanie określonego zadania. Taki sposób rozliczenia zwany jest Fixed Price. Jego wybór wiąże się z wieloma formalnościami, ponieważ zleceniodawca i zleceniobiorca na samym początku ustalają cenę i termin wykonania zadania. Wybierając Fixed Price, możesz liczyć na terminowe wykonanie prac, nie zaskoczy Cię również końcowa cena. Jednak koszty Fixed Price często są znacznie wyższe, gdyż zleceniobiorca potrzebuje zabezpieczenia w przypadku niespodziewanego obrotu spraw – nieoczekiwanego wzrostu kosztów sprzętu itp. W przypadku tej metody rozliczenia wszystkie zmiany w realizacji planu prac są bardzo utrudnione.

Time & Material – adekwatna zapłata za wykonaną pracę

Model Time & Material cieszy się popularnością wśród podmiotów, które nie są w stanie zaplanować szczegółowego harmonogramu prac. Jeżeli nie jesteś przekonany, w jakim kierunku rozwinie się Twoja współpraca z firmą IT i przewidujesz, że mogą nastąpić znaczące zmiany planów, taki sposób rozliczenia wydaje się rozsądniejszy. Będziesz zobowiązany do zapłaty zleceniobiorcy jedynie za faktycznie wykonaną pracę. Ten model jest bardziej elastyczny niż Fixed Price, jednak niesie ze sobą także pewne ryzyko. Jeżeli nie znasz firmy, z którą współpracujesz i trafisz na nieuczciwego partnera, musisz liczyć się takimi problemami, jak przedłużające się terminy, a także dodatkowe koszty. Rozliczenie na zasadzie Time & Material jest polecane osobom, które są w stanie zweryfikować pracę firmy IT lub/i mają duże zaufanie do zleceniobiorcy.

Podsumowanie – którą metodę wybrać?

Metodę Fixed Price warto wybrać, gdy:

Dokładnie wiesz, czego oczekujesz, a projekt nie będzie zmieniał swoich założeń w trakcie realizacji.
Nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji, które umożliwiają Ci nadzorowanie prac agencji IT na bieżąco.
Projekt jest nieskomplikowany i stosunkowo prosty.

Metodę Time & Material warto wybrać, gdy:

Oczekujesz większej elastyczności związanej z funkcjonalnościami projektu.
Przedkładasz solidnie wykonaną pracę nad kwotę projektu.
Pragniesz tworzyć złożony i wielopoziomowy projekt.
Posiadasz odpowiednie kwalifikacje do nadzorowania i oceniania prac agencji IT.


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nazwa *
Email *

Przeczytaj poprzedni wpis:
WordPress tłumaczenie szablonu

W artykule tym przedstawię jak przetłumaczyć szablon do Wordpress za pomocą edycji plików .php (bez użycia dodatków takich jak WMPL)...

Zamknij