Scrum: Spotykać się czy nie? A jak czujesz się na siłach?

Autor: Rafal Marguzewicz
Opublikowany:
Kategorie: Metodyki
Tagi:


scrum mastersJednym z podstawowych założeń metodyki Scrum są częste spotkania. Dzięki nim możliwa jest sprawna komunikacja, prawidłowy workflow i przekazywanie sobie feedbacku.
Jednak dla wielu, spotkania te wydają się odrobinę zbyt częste, a zatem niepotrzebne. Jednak to właśnie one są fundamentalne dla manifestu Agile. Jak pogodzić minimalną ilość spotkań z zachowaniem założeń Scruma? Czy Scrum bez spotkań ma szansę powodzenia?
Mimo tych wątpliwości, a może przede wszystkim dlatego, warto postawić sobie parę pytań: dlaczego koordynowanie zadań nie może odbywać się na bieżąco, a jedynie na początku pracy? Dlaczego weryfikacja pomysłów nie odbywa się natychmiast po ich sformułowaniu tylko po zakończeniu sprintu? Czy konieczne jest tak sztywne trzymanie się schematów?

Dlaczego nie chcesz się spotykać?

Jeśli chcemy zmodyfikować scrumowy proces, warto zapytać siebie, dlaczego to robimy? Czy wynika to z umiejętności wdrażania małych elementów w trybie ciągłym, czy z braku zrozumienia idei Scruma? Poza tym to, że Ty zamierzasz pracować w innym trybie, niż zalecany przez Scruma nie znaczy, że Twoi partnerzy będą ten pomysł podzielać, co może generować kolejne problemy z podziałem pracy i komunikacją.
Warto pamiętać, że to, co może wydawać się bezsensownym pomysłem, w rzeczywistości może przynieść korzyści. Tak jest również ze scrumowymi spotkaniami. Według osób negatywnie nastawionych do częstych spotkań trzymanie się żelaznego schematu jest niepraktyczne, ale to właśnie mocne zasady pozwalają być konsekwentnym w wypełnianiu zadań, jak i planowaniu pracy między spotkaniami. Scrum ułatwia określenie realizacji projektu i nasuwa pytanie: czy od początku wiemy, co jest celem projektu i do czego zmierzamy?

Podsumowując, spotykać się czy nie?

Zatem czy warto dokonywać jakichkolwiek zmian w ceremonii Scruma skoro ich generowanie może przysporzyć tyle problemów? Modyfikowanie procesu i przejście do trybu ciągłego jest sensowne tylko wtedy gdy doskonale rozumiesz cały proces, jego interakcje i wpływ na poszczególne elementy oraz gdy dokładnie wiesz, dlaczego chcesz dokonać zmiany i potrafisz przewidzieć jej efekt końcowy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie warto podejmować zmian, bo mogą przynieść zdecydowanie więc straty niż pożytku.


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nazwa *
Email *

Przeczytaj poprzedni wpis:
MVP – co to jest?

Mając pomysł na biznes, zapewne jak najszybciej chciałbyś przekuć go przekuć w realne efekty. Najczęściej jednak masz mnóstwo obaw, czy...

Zamknij