Wzrośnie zainteresowanie PHP7 na rynku pracy – dlaczego?

Autor: Rafal Marguzewicz
Opublikowany:
Kategorie: Bez kategoriiProgramowanie
Tagi:

phpPopularność języka PHP przez kilka ostatnich lat znacząco podupadła na rzecz Python’a, Ruby On Rails lub innych nurtów. Faktem jest, że PHP w wersjach 5 i 6 nieco nie nadążały za branżą pod względem optymalizacji, prędkości i możliwości.
Wraz z nadejściem wersji PHP 7 wiele rzeczy uległo znaczącej poprawie i zmianie na lepsze, co automatycznie pociągnęło za sobą rosnące zainteresowanie branży nową wersją PHP. Dlaczego? W artykule skupię się na kluczowych czynnikach wpływających na obecną atrakcyjność tego języka programowania.

Czym było i jest obecnie PHP?

PHP od zawsze był językiem, z którego szydziła znaczna część osób zajmujących się kodowaniem w tzw. językach głównego nurtu (głównie programiści Pythona). Podstawowym zarzutem wystosowywanym w kierunku PHP było powolne działanie i nienadawanie się do tworzenia rozbudowanych projektów. Jednak z czasem PHP ewoluowało z obiektu drwin w obiekt zainteresowania. Dlaczego?
Przede wszystkim należy napisać, że język ten stał się w końcu dojrzałym i stabilnym tworem. Jest prosty, oferuje łatwe implementacje i o wiele bardziej intuicyjną obsługę. Poza tym kodowanie w PHP w końcu stało się wygodne i całkiem przyjemne.

Co zmieniło się w PHP7?

Lista zmian jest dosyć rozległa. W artykule skupię się na trzech podstawowych elementach, dzięki którym PHP7 osiągnęło tak potężny sukces.

1. Bardziej konsekwentna składnia

Dzięki ujednoliceniu składni język stał się bardziej intuicyjny, przewidywalny, przejrzysty. Według mnie to właśnie zunifikowanie składni przyczyniło się do uciszenia większej części hejtu na poprzednie wersje PHP.

2. X-krotnie większa wydajność

Lepiej. Wedle jednego z twórców PHP wydajność PHP7 jest blisko 14 razy lepsza od wersji poprzedniej, czyli PHP5. Na wydajność składa się nie tylko oszałamiające poprawienie prędkości, ale również ograniczenie zużywanych zasobów systemu. Potężny krok naprzód.

3. Zmiana podejścia do błędów krytycznych

Twórcy języka usprawnili PHP w taki sposób, że większość pojawiających się w poprzednich wersjach PHP błędów krytycznych, obecnie w siódemce może być traktowana jako wyjątki. Dzięki temu znacząco ograniczono częste zatrzymywanie wykonywania programu, co podnosiło ciśnienie większości PHPowców.
Słowem podsumowania – dlaczego rośnie zainteresowanie PHP7 na rynku pracy?
Nowe PHP to ogromny krok ku wydajności, funkcjonalności, użyteczności i prostocie obsługi. PHP7 w niczym nie ustępuje Ruby on Rails, czy innym, prostszym i niesamowicie popularnym językom. 7 wersja stanowiła pewien punkt zwrotny, od którego nie ma już odwrotu. PHP może być obecnie tylko i wyłącznie lepsze, o czym doskonale wie branża IT. Stąd też rosnące zainteresowanie wokół PHP7 na rynku pracy.


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nazwa *
Email *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak udzielać feedback

Od prawidłowego komentowania pracy współpracowników i podwładnych zależy workflow, atmosfera w miejscu pracy oraz wydajność. Nieumiejętnie przeprowadzany feedback może spowodować...

Zamknij