MVP – co to jest?

Autor: Rafal Marguzewicz
Opublikowany:
Kategorie: DevOps
Tagi:

mvpMając pomysł na biznes, zapewne jak najszybciej chciałbyś przekuć go przekuć w realne efekty. Najczęściej jednak masz mnóstwo obaw, czy pomysł wypali i przyniesie zyski. Jak sprawdzić opłacalność wypuszczanego produktu lub usługi przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka poniesienia klęski i utopienia znacznej ilości kapitału? Rozwiązaniem jest MVP.

Czym jest MVP?

MVP (Minimum Viable Product) w dużym uproszczeniu jest to produkt minimalnie gotowy do użycia. Co to oznacza? Pozwól, że przedstawię Ci to, czym jest MVP na przykładzie.
Wyobraź sobie, że zamierzasz stworzyć innowacyjną aplikację, która pozwoli wybrać najzdrowszą bułkę w sklepie. Problem w tym, że nie wiesz, czy taka aplikacja przyjmie się na rynku i ktoś faktycznie będzie nią zainteresowany. Nie chcesz inwestować pieniędzy w coś niepewnego, a jednocześnie musisz jakoś sprawdzić, czy Twój pomysł wypali. Z pomocą przychodzi MVP.
Wobec tego wypuszczasz produkt minimalnie gotowy do użycia, czyli taki, w który inwestujesz możliwie mało środków oraz wysiłków. Takim sposobem jesteś w stanie osiągnąć optymalne rozwiązanie między przetestowaniem pomysłu na swój produkt lub usługę, jednocześnie nie ryzykując zbyt wiele.

Czym charakteryzuje się MVP?

Na wstępie musisz wiedzieć, że produkt minimalnie gotowy do użycia nie jest tożsamy z produktem wybrakowanym, czy gorszego sortu. MVP to produkty, które oferują podstawową, okrojoną funkcjonalność – taką, która pozwoli sprawdzić powodzenie ich finalnych wersji. Proces ograniczania funkcjonalności zwany jest inaczej prototypowaniem.
Idealny MVP to minimalne nakłady pracy i minimalna ilość wydanych środków, przy zachowaniu funkcjonalności możliwie zbliżonej do finalnej wersji produktu. Jak sprawdzić, czy produkt jest atrakcyjny dla docelowej grupy odbiorców?

Zasięgnij języka w różnych środowiskach

Na wstępie należałoby zastanowić się nad nadrzędną, wyróżniającą produkt zaletą. Warto na tym etapie zasięgnąć opinii znajomych, spytać w social media, czy przejrzeć fora. Istotne jest, by Twój produkt odpowiadał na rzeczywiste potrzeby.
Możesz przyjść też na tzw. office hours organizowane przez wybrane firmy. Office hours to spotkania z osobami, które udzielają wskazówek na temat startupów oraz dzielą się swoim doświadczeniem. Są mentorami mogącymi skutecznie wprowadzić Cię w temat biznesu. Dotychczas takie spotkania były organizowane np. przez m.in. Innovation Nest.

Dwa przykłady udanych wdrożeń MVP

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie, czy produkt się przyjmie. Poniżej przedstawiam dwa sposobów wykorzystanych przez największych rynkowych graczy. Sprawdź, jak z MVP poradziły sobie IBM i Dropbox.

IBM a MVP

Potężna nowojorska korporacja podeszła do MVP w dosyć cwany sposób. IBM pragnął wypuścić na rynek system sterowania głosem. Jak zaczęli testować, czy pomysł wypali? Zaprosili testerów do sprawdzenia funkcjonalności systemu. Testerzy nie wiedzieli jednak, że ich polecenia wykonuje nie automatyka, a człowiek siedzący w innym pokoju. Test przyniósł nieoczekiwane, negatywne wyniki. Osoby biorące w nim udział nie podzieliły entuzjazmu IBM odnoszącego się do zasadności sterowania głosem, a IBM oszczędził miesiące prac i grube miliony wydane na budowę takiego systemu.

Dropbox a MVP

CEO Dropboxa podszedł do MVP w dosyć prosty, jednak skuteczny sposób. Zaprezentował docelowej grupie odbiorców filmik, który przedstawiał funkcjonalności produktu. Na podstawie otrzymanej odpowiedzi zwrotnej upewnił się, że rynek z otwartymi ramionami przyjmie usługę, jaką jest Dropbox.

Podsumowanie

MVP to produkt minimalnie gotowy do użycia, który ma za zadanie sprawdzenie, czy dany pomysł faktycznie wypali. MVP posiada ograniczoną do minimum funkcjonalność, dzięki czemu redukuje potencjalne ryzyko zainwestowania dużych podkładów środków i czasu na budowę gotowego produktu, który nie przyjmie się na rynku.


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nazwa *
Email *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sposoby rozliczania zleceń dla firm IT – Fixed Price i Time & Material

Jeżeli zamierzasz korzystać z usług firmy programistycznej, koniecznie zastanów się nad sposobem rozliczenia za zlecone zadania. Zdecydowana większość projektów IT...

Zamknij