Który szablon projektu Yii2 wybrać, basic czy advanced?

Autor: Rafal Marguzewicz
Opublikowany:
Kategorie: Yii2
Tagi:


yii2 basic or advancedPrzed instalacją framework’a Yii2 możemy stanąć przez wyborem wersji: Yii2 Basic Project Template lub Yi2 Advanced Project Template
Pod względem możliwości i funkcjonalności obie wersje niczym się nie różnią. Obie wersje mogą posiadać wszystkie klasy z repertuaru Yii2.

Podstawową różnicą tych wersji jest to że Yii2-app-advanced zawiera w sobie 2 odseparowane aplikacje (folder frontend i backend) współdzielonym kodem (folder common i vendor).
Yii2 Basic zawiera model, widok, kontroler i config w jednej wspólnej przestrzeni nazw (folderze).
Yii2 Advanced zawiera 3 przestrzenie nazw (foldery), plus folder common gdzie jest wspólna konfiguracja dla frontend, backend i console.
The Yii2 Basic Project Template jest to świetny punkt wyjścia dla wszystkich zastosowań Yii2, z wyjątkiem nielicznych, które rzeczywiście potrzebują odrębnych aplikacji frontend/backend

Yii2-basic foldery:
yii2 basic foldery

Kiedy możemy pomyśleć o wyborze Yi2-app-Advanced

  1. ważne jest podwyższone bezpieczeństwo panelu administratora
  2. wskazane jest odseparowanie frontentu i backendu. Frontend na jednej domenie a przyczajony backend na subdomenie lub nawet innej domenie
  3. wskazane jest odseparowanie ustawień konfiguracyjnych frontendu i backendu.

Yii2-advanced foldery:
yii2 advanced foldery

Wybór wersji ma wpływ na szybkość developmentu. Dla tego że wersja basic jest prostsza, development jest szybszy. W niektórych przypadkach, kiedy mamy naprawdę spory backend praca z yii2-app-advanced może okazać się szybsza.

Konfiguracja serwera HTTP

Yii2 Advanced wymaga więcej pracy przy konfiguracji serwera HTTP (NGINXmy, Apache). Frontend na domenie głównej, backend na subdomenie lub podkatalogu. Konfiguracja serwera HTTP dla Yii2 basic jest dużo szybsza.

Menadżer adresów URL

W advanced posiada 2 menadżery URL, które nic nie wiedzą o sobie. Przez co trzeba stosować dodatkową wiedzę aby linkować z backendu na frontend i odwrotnie.
Dla Yii2 Basic wystarczy podstawowa wiedza konfiguracji menadżera URL

Na koniec tabela porównująca dostępność funkcji (z tej strony)
choose basic or advanced


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nazwa *
Email *

Przeczytaj poprzedni wpis:
NGINX – konfiguracja blokowania dostępu do pliku

Ten kod zezwala na dostęp do jedynie wybranych plików. np : html|css|js|jpeg|jpg|png and allow to access all the rest files:

Zamknij