Jak udzielać feedback

Autor: Rafal Marguzewicz
Opublikowany:
Kategorie: Metodyki
Tagi:

feedackOd prawidłowego komentowania pracy współpracowników i podwładnych zależy workflow, atmosfera w miejscu pracy oraz wydajność. Nieumiejętnie przeprowadzany feedback może spowodować spore zamieszanie i realnie zaszkodzić relacjom między pracowniczym.
W artykule podam kilka metod i zasad, które ułatwią feedback i uczynią z niego użyteczne oraz bezpieczne narzędzie.

Jak udzielać feedback?

Feedback musi być udzielany z chłodną głową i czystym sumieniem. Bez tych dwóch warunków powodzenie całej operacji zmaleje do wartości bliskich zeru. Zacznijmy jednak od początku. Żeby prawidłowo udzielić feedback, należy określić jego ramy. Przecież nie każda wyrażana opinia lub głos sprzeciwu staje się od razu feedbackiem. Zatem, feedback:
jest przekazywany przez osobę „równą lub wyższą stopniem” (rzadko przez podwładnego);
ma za zadanie zmotywować osobę do: poprawy wyników i zaprzestania niekorzystnych działań;
jest konstruktywnym wyrażeniem opinii i powinien być maksymalnie obiektywny;
ocenia działania, nie osobę;
nie komentuje i nie interpretuje;
przeprowadzany jest w ustronnym miejscu twarzą w twarz.

Najlepsza metoda udzielania feedbacku

W moim odczuciu najlepszą i jednocześnie najpowszechniejszą metodą na udzielanie informacji zwrotnej jest tzw. model „kanapki”. Pozwala on na sprytne przemycenie przykrego; negatywnego feedbacku między pochwałami. Schemat kanapki wygląda następująco: pozytywna opinia – negatywna opinia – pozytywna opinia.
Osoba potraktowana kanapką zwykle jest zadowolona, ponieważ chwali się ją aż dwukrotnie, a jednocześnie weźmie sobie do serca gorzkie uwagi ze środka i postara się, aby kanapka już zawsze była złożona z samych pysznych pochwał.
O co należy zadbać przy serwowaniu feedbackowej kanapki? Przekładaniec pozytywno-negatywny to nie wszystko, aby feedback można było uznać za udany i wartościowy. Warto pamiętać, aby przekazywane informacje były odpowiednio dopasowane do osoby.
Innego feedbacku będzie oczekiwał specjalista, innego osoba początkująca. Tych pierwszych warto traktować bezlitosnymi, jednak konstruktywnymi informacjami zwrotnymi. Specjalista zrozumie, że kluczem do szlifowania umiejętności jest otrzymanie opinii z zewnątrz – również negatywnych. Osoba początkująca zwykle poszukuje pochwał i potwierdzenia, że wykonuje swoją pracę prawidłowo. Opiniując jej pracę na początku, warto pomijać negatywny feedback i w późniejszych etapach dozować go ostrożnie.

Podsumowanie – jak udzielać feedback?

Feedback musi być udzielany na spokojnie. Powinien dotyczyć wyłącznie konkretów i skupiać się na obiektywnej ocenie pracy. Nie może atakować bezpośrednio osoby. Dodatkowo należy pamiętać, aby dopasować udzielanie informacji zwrotnej do poziomu zaawansowania i osobowości pracownika. Najpowszechniejszą i najlepszą metodą na feedback jest tzw. metoda kanapki.


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nazwa *
Email *

Przeczytaj poprzedni wpis:
5 technik refaktoryzacji, które powinieneś znać

Refaktoryzacja kodu to, innymi słowy, jego poprawianie. Tworzenie bardziej czytelnym, spójnym, klarownym i redukowanie zagnieżdżonego w nim długu technologicznego, który...

Zamknij