Jak pisać lepszy kod?

Autor: Rafal Marguzewicz
Opublikowany:
Kategorie: Programowanie
Tagi:


vim programmingZ kodem jest jak niemal z każdą inną dziedziną – aby poprawiać swoje umiejętności, trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Należy jednak uzmysłowić sobie, że ciągłe pisanie na tym samym poziomie, bez podnoszenia poprzeczki nie zawiedzie nas na wyżyny kodowania, a jedynie gdzieś pomiędzy stepy mierności i bylejakości. Podstawą pisania lepszego kodu jest zatem pisanie z głową i pełną świadomością wykonywanych czynności.
Jak pisać lepszy kod? W artykule podam kilka sposobów, które pozwolą Ci wyłuskać najlepsze metody i praktyki, umożliwiające zostanie pro-koderem.

Zasada nr 1 – twórz czytelny kod

Czytelny kod to poezja dla duszy. Wszystko widać jak na dłoni, kod może być szybko skanowany wzrokiem, jest o wiele bardziej zrozumiały i klarowny. Pisząc czytelnie, utrwalasz dobre praktyki i jesteś w stanie lepiej rozumieć działanie kreowanych programów. Pamiętaj, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Im wcześniej zrozumiesz, że czytelność to podstawa, tym lepiej dla Ciebie.
Zatem, jak pisać klarowny kod? Przede wszystkim koduj w jednym języku – najlepiej po angielsku. Nie mieszaj polskiego z angielskim. Wygląda to kiepsko i wprowadza zbędne zamieszanie. Pamiętaj o jasnym nazywaniu klas, funkcji, zmiennych i stałych. Nazwa tych elementów powinna zdradzać ich funkcjonalności.

Zasada nr 2 – weryfikuj i nie bój się poprawek

Jak chcesz pisać lepszy kod, skoro nie zamierzasz poprawiać swojej pracy? Doskonałą metodą na podnoszenie jakości swoich koderskich umiejętności jest napisanie kodu, zweryfikowanie go i próba napisania go lepiej. Poprawiaj kod, czyń go prostszym, krótszym, bardziej spójnym i czytelniejszym. Taką praktykę najlepiej wdrażać od małych programów i stopniowo przenosić ją na bardziej zaawansowane projekty. Z czasem zaczniesz z góry planować lepsze posunięcia, a w konsekwencji pisać lepszy kod.

Zasada nr 3 – feedback od lepszych programistów

Feedback od bardziej doświadczonej osoby to z reguły bardzo cenne lekcje. Skorzystaj z nich. Poproś jakiegoś seniora o weryfikację kodu i stosowne komentarze, przeanalizuj kod, wdroż poprawki i zauważ, czy faktycznie feedback okazał się zasadny.
Staraj się w miarę regularnie oddawać kod do oceny. Jeżeli osobiście nie znasz nikogo, kto mógłby rzucić okiem na Twoje dzieła, nie wahaj się pytać na forach lub w social mediach, zwykle ludzie z branży rozumieją pobudki, które Tobą kierują i na ogół okazują się pomocni, nie wylewając na Ciebie wiadra pomyj.

Zasada nr 4 – bądź rzetelny i systematyczny
Repetitio est mater studiorum [powtarzanie jest matką wiedzy]. Ciężko nie zgodzić się z tą łacińską sentencją. Staniesz się lepszym programistą wyłącznie wtedy, gdy będziesz nad sobą pracował: systematycznie, skrupulatnie i metodycznie. Ustal sobie harmonogram działań i trzymaj się go. Pierwszy tydzień może być ciężki, jednak z czasem dodatkowa aktywność przerodzi się w nawyk, a dalej w obowiązek. Postaraj się wysupłać minimum godzinę dziennie na poprawianie swoich umiejętności. Co jakiś czas weryfikuj swoje efekty i ustalaj dalsze cele nauki. Zobaczysz, jaki szybko zaczniesz odnosić sukcesy.

Zasada nr 5 – testuj to, co napisałeś

Wielu programistów boi się testowania jak ognia. Samodzielne testowanie pozwoli dowiedzieć Ci się, czy program działa bez zarzutów. Istnieje wiele różnorodnych testów, którymi możesz poddać swój kod. Staraj się testować możliwie często każdy ze swoich tworzonych programów, wykorzystując najbardziej rygorystyczne metody. Nie zostaw na swoim kodzie suchej nitki, tylko wtedy zaczniesz pisać lepsze programy.
Podsumowanie
Pisanie lepszego kodu to przede wszystkim wytrwałość, rzetelność i sumienne podejście do tematu. Pisz kod i za każdym razem staraj się go poprawiać. Ulepszenie kodu wymaga czasu i sporych nakładów pracy. Testuj swoje dzieła i poddawaj je pod kontrolę lepszych programistów. Bądź dociekliwy i żądny wiedzy. Pamiętaj – nie ma róży bez ognia, a dobrego programisty bez ciągłego poprawiania swoich umiejętności.


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nazwa *
Email *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wzrośnie zainteresowanie PHP7 na rynku pracy – dlaczego?

Popularność języka PHP przez kilka ostatnich lat znacząco podupadła na rzecz Python'a, Ruby On Rails lub innych nurtów. Faktem jest,...

Zamknij