5 technik refaktoryzacji, które powinieneś znać

Autor: Rafal Marguzewicz
Opublikowany:
Kategorie: Programowanie
Tagi:

tests-phpRefaktoryzacja kodu to, innymi słowy, jego poprawianie. Tworzenie bardziej czytelnym, spójnym, klarownym i redukowanie zagnieżdżonego w nim długu technologicznego, który potem potrafi się nieźle mścić. Oczywiście implementowane poprawki kodu nie uderzają w jego funkcjonalności i logikę, a służą wyłącznie poprawie samej jego formy.
W tym krótkim tekście podam 5 moich ulubionych technik refaktoryzacji. Mam nadzieję, że również je polubisz.

 1. Zmiana składników warunków
  Jeżeli masz do czynienia ze zbytnio skomplikowanymi warunkami, najlepiej wyciągnąć poszczególne ich elementy do osobnych metod. Dzięki temu warunek będzie łatwiejszy do zrozumienia i czytelniejszy, a sam kod bardziej kompaktowy.
 2. Wprowadzenie NullObject
  Implementacja pustego warunku zamiast samej wartości zerowej pozwoli na uniknięcie wielu nieprzyjemnych w konsekwencjach błędów (np. słynnego NullPointerException). NullObject jest bezpieczniejszy, jednak wymaga zastosowania dodatkowej klasy.
 3. Asercja (warunki)
  Dzięki asercji możliwe jest sprawdzenie warunków i założeń funkcji. W ten sposób łatwiej określić, jakich wymagań oczekuje od nas obecny stan funkcji, aby program był poprawnie wykonywany dalej. Asercja może również zabezpieczyć program przed zwracaniem niekorzystnych rezultatów.
 4. Połączenie warunków
  Popularną techniką refaktoryzacji jest łączenie warunków prowadzących do identycznych rezultatów w jedno, spójne wyrażenie. Dzięki takiemu działaniu znacząco zredukujemy długość kodu, sprawimy, że będzie czytelniejszy i bardziej klarowny.
 5. Niestosowanie flagi kontrolnej
  Flaga kontrolna to pieśń przeszłości. Obecnie można zastąpić ją kilkoma lżejszymi, prostszymi i czytelniejszymi wyrażeniami. Niestosowanie flagi kontrolnej to dobra praktyka, której zdecydowanie warto się trzymać.
5 technik refaktoryzacji, które powinieneś znać
0 / 0 vote


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nazwa *
E-mail *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Scrum: Spotykać się czy nie? A jak czujesz się na siłach?

Jednym z podstawowych założeń metodyki Scrum są częste spotkania. Dzięki nim możliwa jest sprawna komunikacja, prawidłowy workflow i przekazywanie sobie...

Zamknij