Jak pisać lepszy kod?
| Programowanie

vim programmingZ kodem jest jak niemal z każdą inną dziedziną – aby poprawiać swoje umiejętności, trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Należy jednak uzmysłowić sobie, że ciągłe pisanie na tym samym poziomie, bez podnoszenia poprzeczki nie zawiedzie nas na wyżyny kodowania, a jedynie gdzieś pomiędzy stepy mierności i bylejakości. Podstawą pisania lepszego kodu jest zatem pisanie z głową i pełną świadomością wykonywanych czynności. Czytaj dalej…


Wzrośnie zainteresowanie PHP7 na rynku pracy – dlaczego?
| Bez kategorii Programowanie

phpPopularność języka PHP przez kilka ostatnich lat znacząco podupadła na rzecz Python’a, Ruby On Rails lub innych nurtów. Faktem jest, że PHP w wersjach 5 i 6 nieco nie nadążały za branżą pod względem optymalizacji, prędkości i możliwości. Czytaj dalej…


Jak udzielać feedback
| Metodyki

feedackOd prawidłowego komentowania pracy współpracowników i podwładnych zależy workflow, atmosfera w miejscu pracy oraz wydajność. Nieumiejętnie przeprowadzany feedback może spowodować spore zamieszanie i realnie zaszkodzić relacjom między pracowniczym.
W artykule podam kilka metod i zasad, które ułatwią feedback i uczynią z niego użyteczne oraz bezpieczne narzędzie.

Jak udzielać feedback?

Feedback musi być udzielany z chłodną głową i czystym sumieniem. Bez tych dwóch warunków powodzenie całej operacji zmaleje do wartości bliskich zeru. Zacznijmy jednak od początku. Żeby prawidłowo udzielić feedback, należy określić jego ramy. Przecież nie każda wyrażana opinia lub głos sprzeciwu staje się od razu feedbackiem. Zatem, feedback:
jest przekazywany przez osobę „równą lub wyższą stopniem” (rzadko przez podwładnego);
ma za zadanie zmotywować osobę do: poprawy wyników i zaprzestania niekorzystnych działań;
jest konstruktywnym wyrażeniem opinii i powinien być maksymalnie obiektywny;
ocenia działania, nie osobę;
nie komentuje i nie interpretuje;
przeprowadzany jest w ustronnym miejscu twarzą w twarz.

Najlepsza metoda udzielania feedbacku

W moim odczuciu najlepszą i jednocześnie najpowszechniejszą metodą na udzielanie informacji zwrotnej jest tzw. model „kanapki”. Pozwala on na sprytne przemycenie przykrego; negatywnego feedbacku między pochwałami. Schemat kanapki wygląda następująco: pozytywna opinia – negatywna opinia – pozytywna opinia.
Osoba potraktowana kanapką zwykle jest zadowolona, ponieważ chwali się ją aż dwukrotnie, a jednocześnie weźmie sobie do serca gorzkie uwagi ze środka i postara się, aby kanapka już zawsze była złożona z samych pysznych pochwał.
O co należy zadbać przy serwowaniu feedbackowej kanapki? Przekładaniec pozytywno-negatywny to nie wszystko, aby feedback można było uznać za udany i wartościowy. Warto pamiętać, aby przekazywane informacje były odpowiednio dopasowane do osoby.
Innego feedbacku będzie oczekiwał specjalista, innego osoba początkująca. Tych pierwszych warto traktować bezlitosnymi, jednak konstruktywnymi informacjami zwrotnymi. Specjalista zrozumie, że kluczem do szlifowania umiejętności jest otrzymanie opinii z zewnątrz – również negatywnych. Osoba początkująca zwykle poszukuje pochwał i potwierdzenia, że wykonuje swoją pracę prawidłowo. Opiniując jej pracę na początku, warto pomijać negatywny feedback i w późniejszych etapach dozować go ostrożnie.

Podsumowanie – jak udzielać feedback?

Feedback musi być udzielany na spokojnie. Powinien dotyczyć wyłącznie konkretów i skupiać się na obiektywnej ocenie pracy. Nie może atakować bezpośrednio osoby. Dodatkowo należy pamiętać, aby dopasować udzielanie informacji zwrotnej do poziomu zaawansowania i osobowości pracownika. Najpowszechniejszą i najlepszą metodą na feedback jest tzw. metoda kanapki.


5 technik refaktoryzacji, które powinieneś znać
| Programowanie

tests-phpRefaktoryzacja kodu to, innymi słowy, jego poprawianie. Tworzenie bardziej czytelnym, spójnym, klarownym i redukowanie zagnieżdżonego w nim długu technologicznego, który potem potrafi się nieźle mścić. Oczywiście implementowane poprawki kodu nie uderzają w jego funkcjonalności i logikę, a służą wyłącznie poprawie samej jego formy. Czytaj dalej…


Scrum: Spotykać się czy nie? A jak czujesz się na siłach?
| Metodyki

scrum mastersJednym z podstawowych założeń metodyki Scrum są częste spotkania. Dzięki nim możliwa jest sprawna komunikacja, prawidłowy workflow i przekazywanie sobie feedbacku. Czytaj dalej…


MVP – co to jest?
| DevOps

mvpMając pomysł na biznes, zapewne jak najszybciej chciałbyś przekuć go przekuć w realne efekty. Najczęściej jednak masz mnóstwo obaw, czy pomysł wypali i przyniesie zyski. Jak sprawdzić opłacalność wypuszczanego produktu lub usługi przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka poniesienia klęski i utopienia znacznej ilości kapitału? Rozwiązaniem jest MVP.
Czytaj dalej…


Sposoby rozliczania zleceń dla firm IT – Fixed Price i Time & Material
| Metodyki

it concept Jeżeli zamierzasz korzystać z usług firmy programistycznej, koniecznie zastanów się nad sposobem rozliczenia za zlecone zadania. Zdecydowana większość projektów IT ma większy budżet oraz dysponuje większą ilością czasu, niż pierwotnie ustalano w założeniach.
Obecnie dużą popularnością cieszą się dwie metody: Fixed Price i Time & Material. O tym, czym się charakteryzują, i która z nich okaże się najlepsza w Twojej sytuacji, przeczytasz poniżej. Czytaj dalej…


WordPress tłumaczenie szablonu
| Wordpress

tlumaczenie logoW artykule tym przedstawię jak przetłumaczyć szablon do WordPress za pomocą edycji plików .php (bez użycia dodatków takich jak WMPL)

Prace tłumaczenia szablonu WordPress można podzielić na kilka etapów: Czytaj dalej…


WordPress: tworzenie widgetu w pluginie
| Wordpress

wordpress logoJeżeli mamy już stworzoną podstawą wersję pluginu do WordPress. Możemy przystąpić do rozszerzania możliwości pluginu o automatyczne ładowanie klasy widzetu (widget) Czytaj dalej…


WordPress: tworzenie pluginu
| Wordpress

wordpress logoW katalogu wp-content/plugins/ tworzymy folder plugin-test. A w nim plik wp-plugin-test.php
Czytaj dalej…